»Zaradi hitre intervencije upamo, da nekega večjega učinka na okolje ne bo, in ga ne pričakujemo.«
»Da, vsekakor, v Sloveniji nimamo ustrezne infrastrukture za odstranjevanje tega blata, večino izvozimo v tujino na ustrezno odstranjevanje, na eni strani so zelo visoki prevozni stroški, po drugi strani pa, če imaš veliko potrebo po odstranjevanju nečesa, potem ponudniki lahko tudi začutijo priložnost in ceno dvignejo še več, kot bi bilo potrebno.«
»Verjetno bodo ti stroški nekaj sto tisoč evrov. Največji strošek je prevzem in odstranjevanje blata.«
»Skrb vzbujajoča je tudi trenutna cena odstranjevanja blata, ki v nekaterih primerih presega 220 evrov na tono.«
»Vedno smo mislili, da ne glede na to, kaj se dogaja drugje v Kairu, bo mesto mrtvih varno. Zdaj vidimo, da to ni tako.«
»Iz tega blata bi se dalo pridelati gorivo. Nekatera slovenska podjetja oz. čistilne naprave imajo postrojenje za izdelavo tega goriva in se ga lahko energetsko izobrazbi.«
»Iz dveh razlogov, prvič, ker se je ravnanje z odpadnim blatom v zadnjih dveh letih močno podražilo, s 60 evrov na tono na tudi do 150, 160 evrov. Na drugi strani pa gre za veliko porabo električne energije, čistilne naprave uporabljajo velike kompresorje za prezračevanje bazenov, v katerih se izvajajo procesi. Če se podraži elektrika, se avtomatsko podraži tudi storitev čiščenja.«
»Učinki se bodo pokazali zelo hitro.«
»Če država prek svojih nadzornih mehanizmov ne bo uredila sprotnega prevzema odpadne embalaže, lahko spet pričakujemo znane težave zaradi velikih količin nakopičene embalaže.«
»Sistemska zakonodaja je bila doslej nedorečena in podjetja so blato izvažala čez mejo, zlasti na Madžarsko. Zdaj pa pripravljamo rešitve, da bo to mogoče početi doma. Zato obsojam, da se na tak način ravna z odpadki in se ogroža zdravje in življenje ljudi.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju